sitename

www.sdktuszyma.pl
slide4.jpg - slide5.jpg - slide6.jpg - slide7.jpg - slide1.jpg - slide2.jpg - slide3.jpg -
Film promocyjny - pracownia orange
w SDK w Tuszymie
Kliknij na miniaturke aby obejrzeć
Strona internetowa Urzędu Miejskiego w Przecławiu

 
Strona internetowa Miejskiego Centrum Kultury w Przecławiu

 
Strona internetowa Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu

Strona Internetowa Zespołu Szkół im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Przecławiu
 

Aktualności

"Maraton" 2016 - V edycja

25.01.2016

  „Maraton" sołectw już po raz piąty organizowany jest na terenie Gminy Przecław. Na początek przybliżmy jego podstawowe założenia i cele. Pomysł zrodził się w roku 2006 podczas spotkania z ówczesnym Wójtem, a dziś Burmistrzem Przecławia Ryszardem Wolaninem, który to notabene był inicjatorem całego przedsięwzięcia.
  Zorganizowano spotkanie konsultacyjne z Radnymi i Sołtysami gminy Przecław na którym wypracowano kierunki i ogólne ramy przedsięwzięcia. Jako główny cel Maratonu określono aktywizację i integrację mieszkańców Gminy Przecław, jak i liderów poszczególnych środowisk. Osobą odpowiedzialną za zaplanowanie i realizację całego przedsięwzięcia od I edycji do dnia dzisiejszego jest Robert Darłak z ramienia lokalnych Instytucji Kultury działających na terenie gminy Przecław.

  I edycja Maratonu trwała od stycznia do września 2006 roku. Rywalizowano w wielu wydarzeniach kulturalno-sportowo-rekreacyjnych, a w tej edycji było ich 11 tyle ile liczy gmina Przecław sołectw. Czynny udział w Maratonie wzięło udział blisko 500 osób od najmłodszych do najstarszych. I edycję Maratonu w której rywalizowało 11 sołectw zwyciężyło sołectwo Łączki Brzeskie zdobywając 93,5pkt., wyprzedzając sołectwo Tuszyma - 92,5pkt.

  II edycję drugi raz z rzędu wygrywa sołectwo Łączki Brzeskie, które to zwyciężyło spośród 10 drużyn. Jedna drużyna mniej z 11 sołectw wynika z faktu połączenia się dwóch najmniej licznych sołectw gminy tj. Wylowa i Zaborcza. Podczas II edycji sołectwa rywalizowały już w 19 konkurencjach.

Organizując III edycję „Martonu" w 2010 roku zdecydowana się już na rozegranie 24 konkurencji. Zwycięskim sołectwem w tej edycji przerywając dotychczasową dominację Łączek Brzeskich było sołectwo Rzemień z dorobkiem 168 pkt.

Jak łatwo zauważyć organizacja dużego turnieju sołectw w Gminie Przecław odbywała się w cyklu dwuletnim, jednak ze względu na kataklizm jakim była powódź w 2012 roku zdecydowano się odwołać „Maraton". Kolejna IV edycja odbyła się dopiero w 2014 roku w nieco zmienionej formule. Tym razem sołectwa rywalizowały w II etapach podzielone na grupy podczas wydarzeń plenerowych organizowanych w Rzemieniu, grupa A - I etap, Łączkach Brzeskich, grupa B - I etap, w Przecławiu - II etap. Rywalizacja odbywała się w sumie 20 konkurencjach. Zwycięzcą IV edycji „Maratonu" okazało się sołectwo Przecław zdobywając aż 116 pkt. w generalnej klasyfikacji.

  Przyglądając się powyższej tabeli widzimy wyraźnie, że sołectwo Łączki Brzeskie zdominowało, aż dwie edycje „Maratonu", po jednym zwycięstwie zaliczyły sołectwa Rzemień i Przecław. Bardzo ciekawie przedstawiają się wyniki najliczniejszego sołectwa w naszej Gminie czyli Tuszymy, która we wszystkich dotychczasowych edycjach zajęło drugą lokatę. No może najwyższy czas powalczyć o najwyższe trofeum.

  Tym razem jednak Tuszymie będzie dużo trudniej o zwycięstwo biorąc pod uwagę nowatorski podział na zespoły rywalizujące w Maratonie. Sołectwa o mniejszej ilości mieszkańców zgrupowano w jeden zespół, wyjątkiem jest tylko najbardziej liczne sołectwo w Gminie Przecław tj. właśnie Tuszyma, która wystąpi w „Maratonie" w pojedynkę. Podziału dokonano po długich konsultacjach na forum Rady Miejskiej w Przecławiu wraz z sołtysami i władzami samorządowymi analizując wiele opcji. Po demokratycznym wyborze podział zespołów w „Maratonie" 2016 przedstawia poniższa tabela:

  Głównym założeniem nowego podziału było zrównanie szans sołectw mniej licznych z sołectwami dużo liczniejszymi, a także umożliwienie wzięcia udziału w „Maratonie" szerszej grupie mieszkańców dopuszczając możliwość zgłaszania w konkurencjach więcej niż jednego zespołu. Często bardzo mało liczne sołectwa miały kłopot w skompletowaniu składu w konkurencjach drużynowych przez co wykluczało ich udział w Maratonie,a z kolei najliczniejsze sołectwa dysponujące często minimum dwoma zespołami miały możliwość zgłosić do Maratonu tylko jedną reprezentację. W związku z powyższym zdecydowano zmienić formułę podziału drużyn. Jako wartość dodaną powyższego podziału należy również uznać sprowokowanie bliższej współpracy sołtysów i Rad sołeckich tworzących jeden zespół do koncentracji wspólnych wysiłków na rzecz rywalizacji z mocniejszymi rywalami.

  Warto również wspomnieć o bardzo cennych nagrodach jakie funduje podczas każdej edycji Burmistrz Przecławia Ryszard Wolanin takich, jak wycieczki, nagrody rzeczowe w formie sprzętu sportowego czy puchary i statuetki. W tym roku dla zwycięskiej drużyny przewidziano 2 dniową wycieczkę dla 50 os , za drugie miejsce 1 dniową wycieczkę dla 50 osób, a dla trzeciego i czwartego zespołu przewidziano w ramach nagrody zorganizować spotkanie integracyjne dla 50 osób.

W każdej konkurencji, a będzie ich w tym roku aż 34 zwycięscy otrzymają nagrody rzeczowe i puchary.

Ruszamy już 31 stycznia 2016r. Turniejem Piłkarzyków, a zakończenie „Maratonu" w tym roku planowane jest na 6 grudnia 2016r.

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Ze sportowym pozdrowieniem

Robert Darłak

 

Regulamin "Maratonu" 2016 do pobrania tutaj  

Regulamin Turnieju Piłkarzyków do pobrania tutaj  

Regulamin Turenieju Tenisa Stołowego do pobrania tutaj  

Regulamin Halowego Turnieju Siatkówki do pobrania tutaj

 

« powrót

Liczba odwiedzin: 135533